Jaką wybrać lampę podłogową do salonu?

Lampy to szczególnie ważny element aranżacyjny, jeżeli chodzi o salon — tworzą one atmosferę miejsca, które służy relaksowi, a także pełni funkcję pomieszczenia, w którym najczęściej przyjmujemy gości. Jaką lampę wybrać, aby aranżacja salonu była jednocześnie przytulna i reprezentacyjna? Sprawdź!

Lampy podłogowe i ich zalety

Jeżeli chodzi o oświetlenie salonu, to już od dawna odchodzi się od centralnie wiszącego żyrandola, na rzecz kilku źródeł odpowiednio dobranego światła. Jednym z najbardziej polecanych rozwiązań jest zastosowanie w salonie lampy stojącej, która pozwala doświetlić strefy służące m.in. do czytania, a jednocześnie bardzo często stanowi oryginalną dekorację tego pomieszczenia.

lampy podłogowe

Nie do przecenienia jest również fakt atmosfery wytwarzanej właśnie przez takie lampy. Lampa podłogowa z ciekawym abażurem i nienachalnym światłem to idealny sposób na to, aby salon stał się miejscem relaksu i odpoczynku. Lampy stojące mają ponadto jeszcze jedną ważną zaletę, którą jest możliwość ich przestawiania, wtedy kiedy np. zakupimy nowy komplet mebli czy nową kanapę i aranżujemy pomieszczenia na nowo.

Jak wybrać odpowiednią lampę podłogową?

Jeżeli chodzi o to, jaką lampę podłogową wybrać to najważniejszą zasadą pozostaje kwestia zakupu takiego rozwiązania, które będzie współgrało ze stylem całego mieszkania, bądź salonu. Jako że lampy podłogowe pełnią bardzo często funkcję dekoracyjną, należy je dobierać zgodnie z tym, w jakim stylu chcemy utrzymać nasz salon.

W przypadku gdy zależy nam na tym, aby lampa podłogowa stanowiła element dopełniający wnętrze, stawiamy na oryginalny design i niepowtarzalną formą. W bardzo modnych ostatnio wnętrzach w stylu minimalistycznym czy industrialnym bardzo dobrze sprawdzą się lampy geometryczne lub te z metalowym kloszem. Kolejnym przykładem mogą być wnętrza inspirowane północą — tutaj doskonale sprawdzają się lampy podłogowe z abażurem wykonanym z naturalnych materiałów. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że na rynku dostępne są aktualnie modele, które pozwalają na wymianę abażurów, co może się okazać bardzo pomocne, jeżeli będziemy chcieli nieco zmienić wystrój salonu. Istotną kwestią jest także kierunek padania światła, w przypadku gdy klosze skierowane są w górę, uzyskujemy efekt znacznego doświetlenia pomieszczenia, z kolei abażury, które skierowane są w dół, wpływają na ocieplenie wizerunku całego pomieszczenia.

Drugą sprawą po kwestii aranżacyjnej, jest kwestia praktyczna — jeżeli lampa podłogowa ma być po prostu użyteczna, to wybieramy modele nieduże z regulowaną wysokością, jak i kątem padania. Tego typu lampy doskonale sprawdzają się, jeżeli lubimy dużo czytać lub pracować w salonie. Taka lampa musi więc przede wszystkim spełniać nasze potrzeby.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *