Kuchnia z wyspą – zalety i wady tego rozwiązania aranżacyjnego

Wyspa kuchenna to doskonały sposób na uzupełnienie standardowego, liniowego ciągu szafek w kuchni. To wolnostojąca zabudowa, która może pełnić różnorodne funkcje – może to być zarówno blat kuchenny, miejsce instalacji kuchennego sprzętu AGD, np. płyty grzewczej bądź zlewozmywaka, jak i barek. Wyspa jest jednak dość wymagającym elementem aranżacji wnętrza kuchennego, dlatego też nie wszędzie się ono sprawdzi. Dowiedz się, kiedy wyspa kuchenna stanowi doskonałe uzupełnienie kuchni, a kiedy lepiej z niej zrezygnować.

Rozwiązanie dla dużych kuchni

Wyspa w kuchni to nowoczesny i funkcjonalny element, który umożliwia praktyczne wykorzystanie wolnej przestrzeni na podłodze. Co  jednak istotne, decydując się na to rozwiązanie, należy najpierw dokładnie wymierzyć wolną powierzchnię, by wiedzieć, na jak dużą wyspę można sobie pozwolić, by zostawić we wnętrzu odpowiednią ilość miejsca do komfortowego przemieszczania się po kuchni. Z tego też względu, wyspa kuchenna raczej nie sprawdzi się w małych pomieszczeniach, w których po prostu brakuje na nią miejsca.

Funkcjonalne aspekty wyspy kuchennej

Poza efektownym i nowoczesnym wyglądem wyspy kuchennej, rozwiązanie to posiada również szereg praktycznych zastosowań. Przede wszystkim dodatkowe szafki to więcej miejsca na różnego rodzaju sprzęty kuchenne. Istotne, by wybierać szafki, które posiadają przestronne półki i bez problemu zmieszczą duże garnki, patelnie i urządzenia kuchenne.

Wyspa kuchenna to również doskonałe miejsca na dodatkowe szuflady, w których można przechowywać sztućce i inne kuchenne przedmioty, które warto mieć pod ręką. To także świetne miejsca na przechowywanie suszonych ziół i przypraw bądź też domowej apteczki. Możliwości jest naprawdę wiele, kwestią jest tylko dostosowanie przeznaczenia poszczególnych półek i szuflad do indywidualnych potrzeb.

Jeszcze więcej blatów

Poza dodatkowymi szafkami i szufladami, wyspa kuchenna to również kolejny praktyczny blat. Jest to idealne miejsce do przygotowywania potraw bądź także odkładania przygotowanych dań przed ich włożeniem do piekarnika lub postawieniem na kuchence.

Zamiast blatu użytkowego, na wyspie można również zamontować kuchenkę do gotowania wraz z okapem wyspowym. Jest to świetna opcja, gdyż wybierając okap wyspowy w tym przypadku nie trzeba martwić się o jego rozmiar i zmieszczenie go pomiędzy szafkami. Alternatywnie, na wyspie można również zamontować zlewozmywak – trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim poprowadzeniu rur do wyspy pod podłogą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *