Jak udekorować stół na święta?

Pięknie nakryte stoły, przystrojone krzesła, ceramiczne zestawy stołowe, nastrojowe świeczniki czy też zwisające przy kominku kolorowe skarpetki – z całą pewnością warto zadbać o to, aby tegoroczne święta były klimatyczne. Takie drobne rzeczy potrafią wprowadzić do wnętrz świąteczny nastrój i stworzyć przyjemną atmosferę. Po jakie zatem dekoracje warto sięgnąć, aby wigilijny stół prezentował się w odpowiedni sposób?

Stoły wigilijne z prawdziwego zdarzenia – jak uzyskać pożądany efekt?

Nawet najdroższe zestawy stołowe i obicia na krzesła nie są w stanie stworzyć świątecznego klimatu, jeśli nie zadbamy o odpowiednie dekoracje. Jednym z najważniejszych elementów świąt jest stół wigilijny. To właśnie przy nim dzielimy się opłatkiem i składamy sobie życzenia, aby potem zasiąść wspólnie przy nim w celu zjedzenia co najmniej dwunastu potraw. Tak więc stoły są nie tylko symbolem świąt, ale także wizytówką domu. Zgodnie z tradycją nie może zabraknąć sianka pod obrusem, dodatkowego talerza oraz świątecznych ozdób. Z całą pewnością warto zainwestować w stroiki, świeczniki w świątecznym wydaniu i nastrojowe lampiony oraz niebanalne kompozycje z gwiazdy betlejemskiej.

Stół

Oczywiście z dekoracjami na stole nie można przesadzić, gdyż otrzyma się efekt odwrotny do zamierzonego. Należy podczas przyozdabiania stołu pamiętać o wygodzie i komforcie domowników. Dekoracje nie mogą przeszkadzać we wspólnym biesiadowaniu. Można postawić zarówno na klasyczne zestawienie bieli i czerwieni czy granatu lub pokusić się o zakup bogato zdobionej serwety czy wzorzystego obrusa. Nie jest też koniecznością, aby obrus był długi, gdyż nie musi on przykrywać całego stołu.

Po jakie dekoracje sięgnąć?

W celu stworzenia świątecznego klimatu, jak najbardziej warto kupić kolorowe bombki, zrobić lub postawić na gotowe stroiki. Mile widziane są także ozdobne świece – najlepiej w tematyce typowo świątecznej, szyszki i gałązki. Podczas świat Bożego Narodzenia prym wiedzie połączenie złota z bielą lub srebra z błękitem. Dalej mamy czerwień i zieleń, czyli kolor krwi i wierności. Zamiast sztucznych gałązek, warto przynieść do domu żywe gałązki świerku, dzięki czemu w domu pachnieć będzie zapachem lasu. Ocieplić wnętrze można także, zestawiając ze sobą czerwień i brąz. Modne są także figurki ptaków i zwierząt z żywicy. Podobnie jak wysokie stożkowe sylwetki choinek z różnych materiałów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *