Płytki typu gres to bardzo często i chętnie wybierane materiały do wykończenia podłóg łazienek, kuchni i korytarzy. Dlaczego właśnie gres?
Płytki gresowe charakteryzuje twardość, wytrzymałość, dobra mrozoodporność oraz podatność faktury na obróbkę. Gres gresowi jednak nie równy. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów powierzchni tych płytek. Poniżej poznamy trzy najbardziej popularne.
Gres to rodzaj płytki ceramicznej, która idealnie nadaje się na wykończenie podłogi w łazience lub korytarzu. Prócz motywu i koloru warto przed zakupem przemyśleć kwestię wyboru rodzaju gresu. Jaki rodzaj gresu wybrać? Czym charakteryzują się jego poszczególne warianty?
Płytki gresowe poler
Poler to gres porcelanowy z powierzchnią szlifowaną na całej płytce, co daje mu charakterystyczny połysk. Podstawowa cecha gresu poler to niski współczynnik antypoślizgowy, co od razu dyskwalifikuje jego użycie w aranżacji łazienki.
Poler cechuje także niewielka twardość oraz stosunkowo duża podatność na zabrudzenia. Płytki gresowe poler nie będą się więc nadawać do korytarza, kuchni oraz pomieszczeń ze stosunkowo dużym natężeniem ruchu.
Płytki gresowe satyna
Satyna to rodzaj gresu porcelanowego, barwionego w masie i szlifowanego do momentu uzyskania półmatu. Gres satyna jest mniej śliski od poprzednika, ale bardzo łatwo brudzi się i rysuje. Płytki gresowe satyna nie będą nadawać się m.in. do korytarza, głównie z powodu zbyt dużej podatności na brud i zarysowania.
Gres porcelanowy Lappato
Płytki gresowe Lappato to rodzaj gresu parcelowanego, którego powierzchnia polerowana jest do uzyskania efektu połysku ale z nierówną, pofalowaną fakturą. Lappato barwiony jest w masie jedno- i dwuwarstwowej. Z powodu polerowanej powierzchni gresu Lappato i braku cech mrozoodpornych, ten rodzaj płytek gresowych nie nadaje się na zewnątrz budynków oraz do wnętrz z dużym natężeniem ruchu.