Otwarte przestrzenie i możliwość stworzenia naprawdę ciekawych wnętrz, do tego błyskawiczna budowa domu, która przy okazji jest bezpieczna dla środowiska naturalnego. Domy modułowe, bo to o nich będzie mowa, to nadal niedoceniane rozwiązanie, które ma jednak szansę stać się bardziej popularnym. Dlaczego?
Technologia murowana ma jak na razie tylko jednego konkurenta w postaci domów drewnianych, a zwłaszcza tych budowanych w technologii szkieletowej, nazywanych u nas potocznie domami kanadyjskimi. Dzieje się tak zapewne dlatego, że praktycznie każdy projekt domu, niezależnie od jego kształtu, może być zbudowany w tej technologii. Niestety domy modułowe, tak jak sama nazwa wskazuje, są budowane z modułów w postaci różnej wielkości sześcianów, co uniemożliwia uzyskanie fantazyjnych kształtów elewacji.
Na szczęście obecne trendy architektoniczne skłaniają się ku minimalizmowi oraz konstrukcją na rzutach prostych brył. Jest to nie tylko niezwykle efektowne pod względem wizualnym, ale również korzystne dla portfela. Prostokątne budynki, bez dodatkowych udziwnień są po prostu energooszczędne.
Domy modułowe – jak powstają?
Praktycznie wszystkie elementy domu modułowego powstają w ściśle kontrolowanych warunkach, w wyspecjalizowanych fabrykach. Technologia ich budowy opiera się na konstrukcjach:
- kermazytobetonowych
- szkieletowych stalowych
- szkieletowych drewnianych
Moduły pod względem swojej budowy przypominają ściany domów stawianych w technologi szkieletowej. Czyli zawierają w sobie izolację, która znajduje się pomiędzy płytami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Wykończenie elewacji i tynków wewnętrznych może być dowolne.
Projektowanie domów modułowych przypomina układanie klocków lego. Wybieramy odpowiadającą nam konfigurację modułów. I pomimo tego, że nie można zmienić kształtu danego elementu, to jednak możemy np. stawiać moduły jeden na drugim, stwarzając tym samym wysokie pomieszczenia, czy oddzielając je stropem i projektować budynki o kilku kondygnacjach. Bez problemu możemy dzielić moduły, zarówno w poziomie, jak i w pionie zyskując np. ciekawie zaaranżowaną antresolę.
Domy modułowe – czas budowy?
Domu modułowe są najszybciej stawianymi budynkami. Czas ich złożenia i przymocowania do fundamentów, czyli uzyskanie stanu surowego zamkniętego, zajmuje nie więcej niż trzy dni. A na wykończenie domu pod klucz nie potrzeba więcej niż 14 dni. Szybko, prawda?
Ogólnie od wyboru projektu, do zrobienia odpowiednich modułów i postawienia ich na wskazanej działce i przygotowaniu domu do mieszkania nie upływa więcej niż 60 dni, a można się nawet zmieścić w jednym miesiącu. Nie ma obecnie technologii budowlanej, która mogłaby pod tym względem konkurować z domami modułowymi.
Inne zalety modułów?
Domy modułowe są również najbardziej mobilnymi domami, ponieważ w razie konieczności można je przenieść w inne miejsce. O czymś takim nie ma mowy w przypadku budownictwa murowanego, a w przypadku domów z drewna jest to raczej bezsensowne.
Poza tym domki modułowe są lekkie a ich instalacja szybka i dla wprawionej ekipy prosta, dlatego można je postawić praktycznie wszędzie. Istnieją projekty domów umiejscowionych na skarpach czy innych niezwykle trudnych do zagospodarowania terenach. To jednak nie wszystko. Są one niezwykle proste w powiększaniu. Kolejny moduł można dostawić praktycznie wszędzie, a nawet postawić go na innym module. Moduły można również stawiać na budynkach murowanych, które posiadają strop o odpowiedniej nośności.
Aranżacje domów modułowych
Te paradoksalnie proste domy umożliwiają naprawdę niezwykle ciekawe aranżacje. Wysokie okna dają wspaniałe oświetlenie, a możliwość stworzenia niezwykle otwartych przestrzeni złożonych np. z dwóch położonych na siebie modułów, daje niesamowite efekty wizualne. Bez problemu możemy także wykorzystywać płaski dach jednego z modułów do stworzenia wspaniałej strefy ogrodowej czy balkonowej, nie ponosząc przy tym praktycznie żadnych większych kosztów. Szklarnia czy oranżeria na dachu w takiej sytuacji to po prostu niewielki kaprys.
Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele, a wszystko to można mieć maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy. Warto zatem przyjrzeć się tej jeszcze raczkującej na polskim rynku technologii. Może się okazać, że jest ona dla nas właśnie tą najlepszą.