Biuro – czy to w dużej firmie, czy w naszym mieszkaniu – jest jednym z ważniejszych miejsc, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz. To przy biurku wielu z nas spędza ogromną część swojego życia i to, jaki komfort temu towarzyszy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Jeśli biuro jest źle urządzone, praca staje się uciążliwa, szybko pojawia się ból kręgosłupa oraz męczą nam się oczy. Jak zaplanować wyposażenie biura, żeby dobrze nam ono służyło? Jakie meble gabinetowe wybrać, żeby zapewnić sobie wygodę podczas pracy? Podpowiadamy, jakimi kryteriami się kierować, wybierając poszczególne elementy wyposażenia.
Ważny mebel w gabinecie: biurko
Jednym z ważniejszych elementów w każdym gabinecie jest oczywiście biurko. To musi być stabilne i solidnie wykonane, nie może się chybotać na boki i trząść, kiedy postawimy na nim sprzęty komputerowe. Powinno mieć odpowiednią wysokość, żebyśmy siedząc przy nim, mogli swobodnie pisać na klawiaturze i nie czuli przy tym skrępowania. Istotne jest również, żeby wielkość blatu dostosować do swoich potrzeb. Jednym wystarczy mniejsze biurko, ponieważ do pracy potrzebują jedynie laptopa, inni będą potrzebowali dużego biurka, które pomieści trzy monitory, klawiaturę, drukarkę i dokumenty.
Krzesło komputerowe – czym się kierować przy jego wyborze?
Równie istotny co biurko, a może nawet bardziej, jest fotel, na którym będziemy siedzieć. To właśnie krzesło jest najczęściej winne naszych bólów kręgosłupa czy skurczy. Wykonując pracę przy biurku powinniśmy mieć do dyspozycji dobrej jakości fotel biurkowy. Taki, którego wysokość można regulować, żeby dostosować ją do naszego wzrostu i postury. Oparcie powinno być odpowiednio wyprofilowane i sprzyjać zachowaniu właściwej postury. Solidne krzesło komputerowe musi również posiadać podłokietniki – bez nich szybciej się męczymy, a praca jest uciążliwa.
Inne meble biurowe. Co powinno znaleźć się w gabinecie?
Gabinet warto wyposażyć również w regały na książki, dokumenty i inne niezbędne nam akcesoria. Półki powinny być solidne tak, żeby wytrzymały ciężar nieraz bardzo ciężkich segregatorów czy teczek. Najlepiej, żeby umożliwiały nam szybki dostęp do papierów, których potrzebujemy na co dzień – te powinny znaleźć się w części otwartej. Warto jednak zapewnić sobie również kilka zamkniętych szafek, w których będziemy trzymać mniej potrzebne rzeczy lub takie akcesoria, które nie powinny znaleźć się na widoku. Dobrą opcją może być także zamykana komódka na kółkach, którą będziemy mogli dostawić do biurka i trzymać w niej niezbędne nam drobiazgi.